• 1 z 5
 

Mochyně peruánská – Physalis peruviana L

 

Rostlina se sladkokyselými bobulemi ananasové vůně.

Dostupnost Skladem
32 Kč
   
Kategorie Rostliny
 
O rostlině
Původ a rozšíření

Patří do význačné čelisti lilkokovitých. Původem hlavně z Peru a Guatemaly, kde ji jedli indiáni již v dávných dobách. Rozšířila se do jižních oblastí USA, Asie, Afriky a Evropy. Některé druhy zdomácněly i u nás. Rod Physalis zahrnuje na 100 druhů.

Botanická charakteristika

V naších podmínkách se pěstuje jako jednoletá, ve své domovině se pěstují i víceleté rostliny. Dorůstá do výšky 1 metru a šíře až 1,8 metru v závislosti na pěstitelských podmínkách. Střídavě postavené listy jsou protáhlé vejčité, celokrajně vroubkované. V úžlabí listu vyrůstají převislé květy s pětiklanným kalichem a světle žlutou pěticípou korunou s pěti tyčinkami a svrchním semeníkem. Plodem je oranžová bobule o průměru 2–3 cm. Je úplně uzavřená ve značně zvětšeném a nafouklém lampiónku, který je v době zralosti žluto oranžový. Drobná semínka jsou rozptýlená v dužině bobulí.

Využití

Konzumní části rostliny jsou sladce nakyslé bobule, které mají příjemnou ananasovou vůni. Obsahují 10–12 % cukru, také pektin a vitamin A a C. Pektiny příznivě regulují trávicí procesy, snižují krevní tlak, obsah cholesterolu v krvi a zlepšují činnost nervové soustavy. Plody se pojídají buď čerstvé, kompotované, sušené nebo kandované. Vaří se z nich džem, používají se do moučníků, uplatnění najdou v cukrářství a likérnictví. Mochyně má své místo i v lidovém léčitelství.

Pěstování

Mochyni, teplomilnou rostlinu, můžeme pěstovat ve všech naších teplejších oblastech. Pro dobrý růst vyžaduje teplotu v rozmezí 16 – 25 °C. K pěstování jsou vhodné lehčí a humózní půdy. Na těžších půdách se opožďuje ve vývoji a špatně dozrává. Pro pěstování mochyně jsou vhodné slunné polohy chráněné před větry. Do osevního postupu ji zařazujeme podobně jako rajčata. Pozemek vyhnojíme kompostem nebo rozloženým hnojem.

Výsadbu ven uskutečníme až po 15. květnu do sponu 80×100 cm. K nastýláni požijeme bílou nebo černou netkanou textilii. Osvědčilo se pěstování mochyně ve studeném pařeništi, kde můžeme rostliny vysazovat již od konce dubna a tím uspíšit sklizeň. Jakmile rostliny dorostou po prosklení, odstavíme okna a necháme rostliny volně růst. Sklizeň probíhá od srpna až do prvních podzimních mrazíků. Nastýláním anebo pěstováním pod folii uspíšíme sklizeň asi o 2 – 3 týdny. Výnos bývá 2 kg z jedné rostliny.

Přílohy
Mochyně celý návod ke stažení