• 1 z 3

Kanadská borůvka – Vaccinium corymbosum

 

Krásný doplněk do Vaší zahrady s chutnými a zdraví prospěšnými plody.

Dostupnost Momentálně nedostupné
59 Kč
Kategorie Rostliny
 
O rostlině
Původ a rozšíření

Borůvka hroznovitá (dále borůvka) má různé další názvy a přívlastky, jako například velkoplodá, zahradní, Kanadská (existuje samostatný druh Vaccinium canadenis) nebo chocholičnatá pocházející ze Severní Ameriky, kde se s jejím pěstováním začalo už koncem 19. století. Zatímco evropská borůvka (Vaccinium myrtillus) se vyznačuje poléhavým růstem, planě rostoucí severoamerický druh dosahuje výšky až 3 metry. Záměrným výběrem typů s velkými plody vznikl postupně široký genofond, který byl základem k následnému a cílevědomému výběru a šlechtění. Koncem minulého století se začalo s pěstováním borůvek hroznovitých v Holandsku, Německu a Polsku. V dnešní době se již rozšířilo její pěstování v celé Evropě. Odrůdy na našem trhu patří do druhu borůvky chocholičnaté, případně borůvky úzkolisté. V našich podmínkách se mohou borůvky pěstovat ve všech polohách. Nabízený sortiment obsahuje několik desítek odrůd. Pro začínající pěstitele lze doporučit již známou a prověřenou odrůdu Duke, která se vyznačuje raností a dozrává ve druhé červencové dekádě. Do hor se nehodí. Středně raná plastická odrůda Bluecrop se dá pěstovat i v nejvyšších polohách. Pozdní odrůda Berkeley dozrává počátkem září. Rostliny nejsou samosprašné, proto na stanovišti vysazujeme alespoň dvě rostliny.

Stanoviště

Borůvka se výrazně odlišuje od ostatních ovocných druhů v nárocích na agroekologické podmínky pěstování. Bezpodmínečně vyžaduje kyselou půdní reakci. Optimální hodnoty se pohybují od 4 – 5,5 pH. V zásaditých půdách živoří a hyne. Také volba prostředí je důležitá. I když je borůvka dostatečně mrazuvzdorná, do mrazových kotlin nebo poloh s příliš silnými větry borůvky nevysazujeme. Ideální hladina spodní vody je 60 cm.

Pěstování

Rostliny mají mělký kořenový systém, proto stačí jáma o hloubce 20 cm a šířce 60 cm. Jámu vyplníme substrátem pro pěstování kanadských borůvek nebo rašelinou. Hrabanka není vhodná. Potřebné pH je 4 – 5,5. Závlaha se nesmí podcenit. Mladou rostlinu zaléváme jednou týdně 15 – 20 litrů vody a u dospělé rostliny až 40 litrů. Trvalejší podmáčení rostlině škodí. Kulturní odrůdy borůvek jsou náročné na harmonickou výživu. Při nedostatku dusíku, fosforu a mikroprvků se snižují přírůstky a plodnost. Nejvhodnější je přihnojovat rostliny zatlelou mrvou, kterou zapravujeme do půdy opatrně, abychom nepoškozovali kořenovou soustavu rostliny. Potřebné živiny můžeme dodat Kristalonem na rododendrony nebo průmyslovými hnojivy (superfosfátem). Hnojíme jednou v dubnu, podruhé v květnu a potřetí v červnu (v případě Kristalonu v množství 0,2 kg, v případě superfosfátu v množství 0,5 kg na pětiletý keř). Při dobré péči mají rostliny životnost i 25 let. Ve dvou letech ponecháváme dva, ve třech tři a ve čtyřech čtyři silné výhony. Slabé a přebytečné výhony odstraňujeme. V šestém roce ponecháme šest kosterních výhonů a začínáme keř zmlazovat. Nejstarší výhon každým rokem odstraníme. Na obsah cukru v plodech má velký vliv slunné stanoviště. Čím více slunce, tím lépe. Při dobré péči může být výnos z jednoho keře 5 – 8 kg. Velikost rostlin může být až 150 cm. Rostliny nepotřebují oporu. Rostliny se pod tíhou plodů ohnou, ale nezlomí.

Sklizeň

Dozrávající plody chráníme před ptactvem sítěmi. Dle odrůd dozrávají plody postupně od července do konce září. Mladé rostliny rodí podstatně větší plody.

Při objednávce uveďte, o který druh (Duke – raný, Bluecrop – střední, Darkov – pozdní) máte zájem.

Přílohy

Borůvka celý návod ke stažení