• 1 z 2
 

Actinidia kolomikta – samec

 

Samec k rostlině Actinidia kolomikta.

Dostupnost Skladem
80 Kč
   
Kategorie Rostliny
 
O rostlině
Původ

Actinidia kolomikta je typickou rostlinou sekce Leiocarpa (hladkoplodé). Drobnoplodí Actinidie je s vysokým stupněm mrazuvzdornosti. Tato rostlina vzbuzuje velký zájem našich pěstitelů, kteří jí pěstují celoročně ve volné půdě svých zahrad. Actinidia kolomikta je zejména rozšířena ve východní části Sibiře, na Sachalinu, v Mandžusku, Koreji a severní části Číny. I když jde o drobnoplodý druh, jeho využití je všestranné. V chladných dálněvýchodních oblastech jsou vítaným zdrojem vitamínů v čerstvém ovoci.

Botanická charakteristika

Actinidia kolomikta se může pěstovat na drátěných konstrukcích, u plotů či stromů, po jejichž kmenech se vyšplhá až do koruny. Také může být vhodným estetickým doplňkem různých pergol a altánů, kde vytváří příjemný stín. Jednotlivé větve rostliny dosahují délky 3 až 5 metrů. Listy jsou světlezelené, v průběhu vegetace se různě zbarvují bílými, růžovými až červenými skvrnami. Listy samčích rostlin v létě často od špičky zbělají. Spodní strana listů zůstává zelená a působí dekorativně.

Plody a květy

Květy jsou bílé, v průměru mají 18 až 30 mm. Jsou poškozovány jarními mrazíky při teplotě cca –2 °C. Plody rostliny mají oválný tvar, dorůstají velikosti 5 × 1,5 cm a jejich hmotnost je 5 dkg. Jejich slupka je tenká. Plody dozrávají v srpnu, z jedné rostliny můžeme sklidit 1 až 3 kg plodů. Přezrálé plody samovolně opadají. Plody mají typickou chuť i vynikající aroma s vysokým obsahem vitamínu C až 160 mg v 100 g. Jedí se čerstvé, se slupkou i bez ní.

Druhy a odrůdy

I. V. Mičurin, který se věnoval druhu Actinidia kolomikta, od roku 1909 vyselektoval řadu odrůd. Od jeho doby až po současnost bylo vyselektováno zhruba 70 odrůd a hybridů drobnoplodých i velkoplodých rostlin. Maloplodé odrůdy mají stejné množství vitamínů, jsou odolnější proti mrazům, ale jsou méně atraktivní pro trh.

Pěstování

Pro lepší větvení rostlinu ve výšce 30 cm zaštípneme. Řez provádíme na podzim nebo až v půli května. V severských pěstitelských oblastech rostlina snáší tužší mrazy i pod –40 °C. Přesto však musíme být opatrní při jarních mrazících, které dokážou zničit mladé výhony i květy. Rostlina je dvoudomá, ke svému plození potřebuje přítomnost samčí rostliny.

Rostlina je napěstování nenáročná a škůdci téměř netrpí. Ke zdárnému vývoji potřebuje 120 dnů s průměrnou teplotou nad 10 °C, což znamená, že je velmi vhodná i do našich klimatických podmínek.

Přílohy

Actinidia kolomikta celý návod ke stažení