Actinidia arguta – samec

 

Samec k rostlině Actinidia arguta 74–49.

Dostupnost Skladem
80 Kč
   
Kategorie Rostliny
 
O rostlině
Původ

Latinsky arguta = významná nebo význačná. Rostlina je vzrůstná, poměrně odolná proti mrazu (až – 45°C). Patří do třídy dlouhoplodých aktinidí typu kolomikta. Rostliny mají řadu forem, které nejsou doposud zcela prozkoumány. Jsou rozšířeny ve východní Asii a na Kurilských ostrovech. Říká se jim malé kiwi a u nás jsou známe např. hybridy Kijevskaja, která má silně aromatické plody (12 g), Gibrid 1–9 (Orguta x Purpurea) s lahodnou chutí a červenozelenou dužinou (12 g) a jednodomá samosprašná „Issai“. Toto jsou jen některé formy, dále existují hybridy sibiřské, ruské nebo ukrajinské a spousta dalších, které však mají mnohdy jen regionální význam.

Botanická charakteristika

Actinidia je mohutná, rychle rostoucí dřevitá liána s opadavými listy. Dožívá se padesáti a více let a dokáže za den narůst o 5–10 cm. Zimní pupeny jsou zarostlé v listových polštářcích, které zůstávají po opadaní listů. Na jaře polštářky prasknou a tak uvolňují průchod plodnému nebo prodlužovacímu výhonu. Kořenový systém je bohatý a značně se rozrůstá. Kořenové vlásnění je pod povrchem půdy, proto musejí být horní vrstvy dostatečně vyživovány a kryté vrstvou mulčovacího materiálu hlavně k udržení trvalé vlhkosti.

Květy

Jeden samec stačí pro opylení sedmi samic. Actinidia arguta samec je vhodný k Actinidi argutě 74–49, která je pouze částečně samosprašná rostlina a přítomnost samce zvyšuje pozdější úrodu. U nás vykvétají actinidie zpravidla v květnu až červnu a kvetení trvá 7 – 14 dní. Po opylení se bílé květy zbarví do žluta až hněda, opadnou a brzy se objevují první plůdky. Květy se tvoří na letorostech z dvouletého dřeva a to v paždí 1. až 8. listu.

Pěstování

Obecně lze říci, že actinidie vysazujeme a pěstujeme podobně jako révu vinnou. Před výsadbou je potřeba půdu obohatit rašelinou a kompostem. Protože se jedná o popínavou, respektive ovíjivou rostlinu, která vyžaduje oporu, vysazujeme ji ke kůlu, pergole apod. dva až čtyři metry od sebe. Mladé rostliny vysazujeme ven až po přejití posledních mrazíků koncem května. Rostliny vysazené na jaře jsou už prvním rokem zcela mrazuvzdorné a nemusí se před zimou nijak chránit. Plodnost začíná asi ve druhém či třetím roce. Řez je, podobně jako u vinné révy, velmi důležitý. Plodonosné větve vyrůstají z prvních tří až šesti pupenů na hlavních výhonech, ostatní je nutno odstraňovat. Nejlepší výhony včas rozvadíme po opěrné konstrukci a přivazujeme. Během vegetace je nutné několikrát dorůstající letorosty přivazovat a zkracovat je za šestým listem nad vyvíjejícími se plody. Vždy po sklizni v době vegetačního klidu odřezáváme na větvi odplozené výhony a čas od času je potřeba rostlinu prosvětlit. Stejně jako u vinné révy výhony neřežeme v době rašení, protože rostliny ztrácejí mnoho mízy a vysilují se. Actinidia potřebuje vydatnou závlahu, suchem listy shazuje.

Přílohy

Actinidia arguta samec celý návod ke stažení