SAZENICE EXOTICKÝCH ROSTLIN

Česky Slovensky
Vrátit se na objednávkový formulář

Kotvičník zemní – Tribulus terrestris

33 Kč/ks

Vyprodáno
Kotvičník zemní

O rostlině

Rod

Rod Tribulus zahrnuje asi 15 druhů, které rostou ve Středozemí, v Asii, v jižní a východní Africe, v Jižní Americe a v Austrálii.

Popis

Kotvičník je jednoletá, 10 až 50 cm dlouhá bylina. Lodyha je poléhavá, větvené, přitiskle chlupatá. Listy jsou vstřícné, přitiskle chlupaté, lichozpeřené, s 5 až 9 jařmy lístků, které jsou kratičce řapíkaté, podlouhlé nebo obkopinaté. Květy jednotlivé v úžlabí listenů, stopkaté, 5četné, žluté. Kvete v VI. až VIII. měsíci.

Stanoviště

Obvyklým stanovištěm rostliny jsou stepi, písčiny, rumiště, na půdách lehkých, sypkých, suchých slunném místě.

Rozšíření

V ČR jen vzácně zavlékán, nejčastěji se vyskytuje na nádražích. Původní areál zahrnuje zřejmě jen Středozemí a Blízký východ, na severu po jih Slovenska, v již dávných dobách byl však zavlečen i do mnoha jiných koutů světa (Asii, Afrika, Austrálie, Jižní Amerika).

Léčitelství

Rostlina se sbírá zejména pro nať, někdy i semeno. Obsahuje saponiny glykosidy, třísloviny, pryskyřice, alkaloidy, flavonoidy, olej, tanin, sacharidy, steroidy aj. Rostlina působí močopudně (užívá se proto při chorobách ledvin a močových cest, napomáhá např. rozpouštění močových kaménků), zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a peristaltiku střev, pravděpodobně rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak.

V poslední době je kotvičník populární zejména jako afrodisiakum (bývá nazýván také „rostlinnou viagrou“), neboť údajně u mužů zvyšuje hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu až o 30% a obdobně u žen zvyšuje hladinu estrogenů, což by se mělo u obou pohlaví projevit významným vzrůstem sexuálního libida. Dalšími důsledky tohoto působení by u mužů mohlo být celkové snížení pocitu vnitřního neklidu a nárůst svalové hmoty, u žen pak zmírnění klimakterickým obtíží a snížení množství tělesného tuku.

Podává se nejčastěji ve formě odvaru (1 čajová lžička drogy se vaří 30 minut v 500 ml vody, pije se ve 3 dávkách cca 30 minut před jídlem).

Kotvičník v Českém herbáři z roku 1899:

Nadseda (Tribulus) roste v jižní Evropě, v Orientu a v severní Africe; lodyha větevnatá jest kulatá; květy žluté jsou 5 mm. široké. Rostliny té užívá se jako léku očního; též proti průjmu, krvotoku a neduhům ústrojí močového. Jiný druh, v Indii východní rostoucí, potřebuje se za lék ženoucí na moč. Na Antilách roste druh, jehož listí se potřebuje na obkladky a masti proti vyraženinám.

Přílohy


Kotvičník celý návod ke stažení
© PepinoGold.cz,
2002 – 2019